Praca zdalna zyskuje coraz większą popularność, a software house’y prześcigają się w dostarczaniu kompleksowych i wygodnych rozwiązań, ułatwiających zdalne zarządzanie zespołem i relacjami z klientem. Z których warto skorzystać?
W dzisiejszych czasach normą staje się to, że firma nie ma siedziby. Bo przecież wcale nie musi – wystarczy zgrany zespół z dostępem do internetu. Nawet jeśli jego członkowie są rozsiani po świecie, firma może funkcjonować na najwyższych obrotach, rozwijając się wyłącznie w sieci. Oczywiście, nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest możliwe – niektóre gałęzie biznesu wymagają stacjonarnych siedzib lub choćby stałego magazynu ze względu na specyfikę usług. Przykładowo nasza aplikacja biznesowa Wpadaj.pl – pomaga zarządzać swoimi usługami tak aby kalendarz pracy był wypełniony na cały dzień.
W takich sektorach jak marketing czy IT, rozwiązanie pracy zdalnej jednak zaczyna święcić triumfy.
Nic dziwnego – koszty prowadzenia działalności znacznie spadają, gdy firma nie musi opłacać wynajmu siedziby i utrzymania stanowisk pracowników na miejscu.
Praca zdalna a zarządzanie zespołem – narzędzia i aplikacje online
Praca zdalna rodzi jednak również wyzwania, którym niełatwo sprostać zwłaszcza na początku działalności, gdy współpraca zespołu nie jest jeszcze do końca skoordynowana. Na szczęście istnieją jednak łatwo dostępne narzędzia do zarządzania zespołem, które mogą zdecydowanie to ułatwić.
Najpopularniejszym narzędziem na rynku, umożliwiającym zarządzanie zespołem poprzez oddelegowywanie zadań i tworzenie poszczególnych kanałów komunikacji, jest Asana. Firmy chętnie wybierają ją ze względu na przejrzysty interfejs i mnogość przydatnych funkcji. Innym popularnym narzędziem wśród polskich startupów i przedsiębiorstw jest Slack, który stanowi przydatne narzędzie komunikacji wewnętrznej. Zamiast wymieniać wiadomości za pośrednictwem maili czy, co gorsza, mediów społecznościowych, można zebrać wszystkich pracowników z wykorzystaniem tego internetowego narzędzia i tworzyć dla poszczególnych działów osobne czaty.
Praca zdalna a zarządzanie relacjami z klientem – systemy CRM
Firmy, które funkcjonują wyłącznie w sieci, ale też również te, działające hybrydowo, powinny zainwestować w system CRM, czyli zarządzania relacjami z klientem. Umożliwia on komunikację między obiema stronami, dokonywanie zamówień przez klientów, przydzielanie zadań, ale też zbieranie i analizę danych, wysyłanie ponagleń czy automatyzację procesów biznesowych. Istnieją trzy typy systemów CRM – komunikacyjny, operacyjny i analityczny, ale wiele software house’ów oferuje oprogramowanie hybrydowe, spełniające wszystkie trzy wymienione funkcje. Firma może zainwestować w stworzony od podstaw, skustomizowany CRM.
Jak zacząć zarządzać swoją firmą online?
Możliwości jest wiele – możemy zrobić audyt środowiska biurowego oraz wdrożyć wstępny projekt w ramach naszego Software House.